Murat OĞUZ

Hakkımda

1979 – İstanbulda Kadıköy’de doğdum.(Ailemdeki tek Galatasaylı olarak)

1986 –  Babam emekli olunca memleketimiz olan Samsun’a dönüş yaptık. İlkokulu (ki o zamanlar zorunlu eğitim 5 yıldı) Seyfi Demirsoy İlköğretim okulunda okudum.

1990 – Samsun Cumhuriyet Lisesinde Ortaokula başladım.

1993 – Samsun Atakum Endüstri Meslek Lisesi’nde okumaya başladım.(Bölüm Adı: ÖSYM kitapçığında Bilgisayar Yazılım’ı diye geçiyordu.) Burada ilk bilgisayarlardan IBM 80-86’lar ile tanıştık. Floopy disket sürücülü, 64 MB HDD ‘li, içinde Prince of Persia’nın ilk versiyonları yüklüydü :). Burada Basic, qBasic ve dBase uygulamaları ile ilk uygulama geliştirmelerimize başladım.

1999 – Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliğini kazandım. İstanbula tekrar geri dönüş yaptık böylelikle. 2 sene hazırlık okuduktan sonra bölümüme geçmiş oldum.

2001 – 2002 Bilginç IT Academy’den çok kapsamlı bir System Adminsitrator eğitimi aldım.(İçerik : Windows 2000 Administrator, Infrastructure, Sql Server 2000 Administrator ve T-Sql, Exchange 2000, Isa Server 2000, Windows 2003 Upgrade, Security ve Cisco eğitimleri aldık. Dediğim gibi çok kapsamlıydı)

2003 – Opus-IT firmasında staj ile başlayan ve okul bittikten sonrada çalışmaya devam edeceğim firmaya giriş yaptım. Öncelikle Crystal Reports X ile çalışmalara başladık. Sonrasında baktım rapor tasarlamak yetmiyor. Bunlara data lazım, Stored Procedure yazmaya başladım, sonrasında baktım buda yetmiyor, raporların yayınlaması lazım ASP.Net(VB.Net)’de bunların sayfalarını yapmaya başladım. Opus-It firması Üniversitelere Öğrenci İşleri Otomasyonu yazıyordu(Nokta Üniversite Otomasyonu), bu otomasyonun geliştirilmesi, eğitimlerinin verilmesi, desteklerinin verilmesi gibi bir çok farklı görevide yerine getirdim. Bu uygulama şu anda İstanbul Ticaret Üniv., İstanbul Kültür Üniv., Bursa Uludağ Üniversitesinde çalışmaktadır. Uludağ Üniv.’deki ihale şartnamesi gereği 10 gün boyunca Oracle 10g eğitimi aldım, devamında Üniv. Bilgi işlemine, 3 günlük Crystal Reports eğitimi verdim. Burada sunucuların kurulumunda (IIS ve Sql server vb.)  yer aldım. Nokta Üniversite Otomasyonu Asp.Net, Sql Server, Crystal Reports temelli çalışmaktaydı.

2005 – Üniversiteden mezun oldum.  Opus – It’de tam zamanlı çalışmaya başladım.

2006 – Aralık celbinde askerlik görevimi yapmak için Opus-It’den ayrıldım.

2007 – Askerlik görevimi Mayıs 18’de tamamladım. 1 ay sonrada Turk.Net Iletişim Hizmetleri A.Ş.(eski adı Netone Telekom)’de Veritabanı Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başladım. İlk başlarda daha çok yaptığımı işler içerisinde raporlama işleri yer almaktaydı. Sql Reporting Service ve Sql Server 2005 kullandım.

2008 – Turk.Net Iletişim Hizmetleri A.Ş.’de Veritabanı Uzmanı ünvanını aldım. Fakat daha çok yazılım geliştirme işlemleri ile uğraşmayada başladım. Bunların içinde Windows serviceleri, Windows Uygulamaları, Web Uygulamaları yazmaya başladım. Bunlardan en çok hoşuma giden iş müşterilerin faturalarının pdf’lerinin oluşturulması ve mail atılmasını yapan uygulamaydı. Ayrıca şirket içinde kullanılan CRM içinde geliştirmeler yapmaya başladım. Şirketin bireysel pazara açılması ile beraberde, şirket bünyesinde yer alan Çağrı Merkezi için(ilk başlangıçta  ASP.Net 2.0’dı, şimdi ASP.Net 4.0’a geçirdik) ayrı bir CRM yazmaya başladım. Bu uygulamada ASP.Net, Ajax, Sql Reporting Service, Sql Server kullandık. İhtiyaçlar ve istekler doğrultusunda, bu uygulamayı geliştirmeye devam ediyorum. Çağrı merkezinde kullanılmak üzere 360 derece Performans Değerlendirmesi yazdım.

2009 – Turk.Net Iletişim Hizmetleri A.Ş.’de Yazılım Uzmanı ünvanını aldım. Database işlerinde iyice uzaklaşmamın sonucu doğal bir süreç oldu. Hatta daha çok zevk ve keyif aldığım bir ünvan ve iş oldu. Türk Telekom ile Adsl hizmetleri için Web Servis Entegrasyonları yapmaya başladım. Turk.Net’in bankalardan yapılan fatura tahsilatlarının offline – online olarak sisteme aktarılması Windows ve Web Servisler yazdım. Offline sistem ftp üzerinden borç ve tahsilat işlemlerinin aktarılması, online borç, tahsilat bilgilernin sisteme web servis üzerinden aktarılması, ayrıca mutabakat işlemlerinin yapılması ve Otomatik Talimatların sisteme yansıtılmasını sağladım.

2010 – Türk Telekom ile Churn(Adsl abonelik taşıma işlemi) için web servislerinin entegrasyonu yaptım. Turk.Net bayilerinin kullanıdığı ve abone işlemlerini yürüttükleri web portalının geliştidim. Turk.Net’in hizmetlerinden biri olan adsl için adsl.turk.net’in portalinde geliştirmeler yaptım. Bayiler ve portal üzerinden adsl satışı yapan sayfayı yazdım.

2011 – Türk Telekom ile Yalin Adsl (telefon hatsız adsl) için web servislerinin entegrasyonu yaptım. Ve yukarda anlattığım uygulamaları geliştirmeye devam ediyorum.

 

 

Şimdilik bu kadar ama devamı gelecek bekleyin 🙂

Scroll To Top