Murat OĞUZ

AdHoc uygulama paylaşımı (iOS development için) :)

iOS developer olarak yazdığınız uygulamaları test ekibiyle veya 3. kişiler ile paylaşmaya kalktığımızda yapmamız gerekenler.

1. Öncelikle developer hesabımız ile “iOS Provisioning Portal” i açmamız gerekiyor.

2. Sonrasında App IDs’i tıklayıp, New App Id butonunu tıklayıp yeni uygulamamız için gerekli tanımlamaları yapıyoruz. Ve sayfayı submit ediyoruz.(Ben burada biArada adlı uygulamamı oluşturdum.)

 

3. Uygulamamızı oluşturduktan sonrasında Provisioning tabından “Development” sekmesinden “New Profile”e tıklayıp yeni profile tanımlaması yapıyoruz. Burada “Certificates”den ilgili developer hesabına ait sertifikayı seçiyoruz. 2.sekmede oluşturduğumuz appId’yi seçiyoruz. Son olarakta bu uygulamanın çalışacağı test cihazlarını seçiyoruz.(Bunların nasıl tanımlanacağınıda bir sonraki yazımızda anlatacağım.)

 

4. Bu sayfada yeni oluşturduğumuz profile’in sağında yer alan “download” ile dosyayı indiriyoruz.(isim formatı provision_isimi.mobileprovision). Bu dosyayı daha sonrasında uygulamamızı paylaşmak istdiğimiz ve “Devices”dan tanımladığımız cihazlarda çalıştıracak kişiye uygulamamız ile göndereceğiz.

 

5. Provisioning tabından, bu sefer “Distribution” sekmesini tıklayıp buradan “New Profile” den yeni dağıtım şeklimizi seçiyoruz. “Distribution Method” dan Ad Hoc’u seçiyoruz. sonrasında profile ismimizi giriyoruz. ve yine App Id’imiz seçiyoruz(örneğimizde biaradaAdHoc verdik). Sonrasında sayfayı kaydediyoruz. Verdiğimiz isim ile yeni oluşan profil’i “Download” ile indiriyoruz. Bu indirdiğimiz dosyayı çift tıklayıp Xcode’da açıyoruz.

 

6. Xcode’da organizer’i açıp . Devices’da yeni eklediğimiz profil’i görüyoruz.

 

7. Xcode’da uygulamamıza ait Proje dosyasını seçip, “Build Settings” tabına tıklayıp. “Code Signing” sekmesinde “Code Sign Identity”‘den oluşturduğumuz profili seçip, uygulmamızı build ediyoruz.

 

8. Xcode’da Product menüsünden Archive’i seçip uygulamamızı çalıştırıyoruz. Uygulamamızı “Share” butonu ile paylaşmak için gerekli tanımları yapıp. ipa uzantılı dosyamızı oluşturuyoruz.

 

9. En son olarak bu ipa dosyamızı ve 4. madde de oluşturduğumuz mobileprovision dosyasını ilgili kişilere gönderiyoruz.

10. mobileprovision dosyasını ve ipa dosyasını iTunes’a sürükleyip bırakıyoruz(Apple itunes icon’unun üstüne bırakın diyor 🙂 ). Ve cihaz ile senkronizsayon yapıldıktan sonra uygulamamız artık cihazımızda test amaçlı kullanım için hazır.

Not: Burada önemli nokta  senkron edilecek cihazın Device Listenizde yer alması lazım.

 

 

 


Scroll To Top